Jak dojść na Rycerzową?

Dzisiaj krótki przegląd szlaków prowadzących do mojego absolutnie najukochańszego miejsca w Beskidach, Bacówki PTTK na Rycerzowej.

Źródło: www.szlakiemitropem.com

Co takiego ma w sobie Mała Rycerzowa?

Po pierwsze, mam do niej sentyment; od tego miejsca zaczęłam swoje bardziej konkretne górskie wycieczki. Ile mogłam mieć wtedy lat… Jedenaście? Po drugie, Bacówka jest zwyczajnie mała, przytulna i klimatyczna. Nie ma prądu. [Czytaj: agregat jest wstanie zasilić kilka ledowych żarówek. Chociaż określenie żarówka wydaje mi się być tutaj drobnym nadużyciem]. Są za to dwa prysznice, ciepła woda (w godzinach od 17.00 do 10.00) i i kran z tabliczką „Woda zdatna do picia tylko po przegotowaniu”.

Szlaki lekkie i krótkie, czyli coś w sam raz dla najmłodszych

Do Bacówki prowadzi kilka szlaków krótkich – do wyboru do koloru 😉 – w sam raz dla najmłodszych, albo na lekką, jednodniową wycieczkę:

 • czerwony z Mładej Hory (samochodem)
  długość: 3,3km
  czas przejścia: 1.20 (pod górkę) / 0.55 (w dół)
 • żółty z Soblówki (samochodem lub PKSem z Żywca)
  długość: 4,6km
  czas przejścia: 2.00/1.15
 • czarny z Soblówki (też samochodem lub PKSem z Żywca 🙂 )
  długość: 5,6km
  czas przejścia: 2.10/1.30

Wycieczki dwudniowe, czyli to, co na Rycerzowej smakuje najlepiej

Jako, że na szlaku byliśmy dopiero o godzinie 14 (pozdrawiamy PKP 🙂 ), szlak z Soli był już trochę za długi, nawet jak na czerwcowe dni. Zgodnie z planem, pierwszego dnia na Rycerzową szlibyśmy z Soli, przez Rycerkę Dolną, Parszywkę Wielką i Przełęcz Przegibek. Ponad sześć godzin czasu mapowego.
Czy trasa jest godna polecenia? Nie wiem.
Jak się dowiem, to Wam powiem.

Sól – Rycerzowa
Długość trasy: 16,5 km
Czas przejścia: 6.20 h
mapa-turystyczna.pl

Ponieważ na szlak wyruszyliśmy później, wybraliśmy trasę nieco krótszą – czerwony szlak z Rycerki przez maleńką wieś Młada Hora. Osobiście uważam, że było warto. Szlak typowo beskidzki, malowniczy, chociaż początkowe podejścia przyprawiły mnie o całkiem konkretną zadyszkę. Trasę zrobiliśmy w mniej niż cztery godziny (czas mapowy to 4.20), co jest przede wszystkim zasługą dżentelmena, który wziął mój namiot. (Dzięki!) Moja kondycja niestety nie uznaje równouprawnienia.

Rycerka – Rycerzowa
Długość trasy: 11,6 km
Czas przejścia: 4.20 h
mapa-turystyczna.pl

Coś na deser, czyli zachód słońca na Przegibku

Czerwony szlak z Rycerzowej w kierunku Wielkiej Raczy, a szczególnie jego początek, jest bardzo widowiskowy. Kawałek za szczytem Wielkiej Rycerzowej otwiera się panorama na słowacką Małą Fatrę, dalej widać też szczyty bardzie skaliste (Tatry? 😉 ). Dalej zaczynają się leśne łany paproci, skąpane wtedy w złotej godzinie. A zdjęć niestety brak; aparat też waży…

Sympatyczna pętelka dla tych, którym po całym dniu gór jeszcze mało.

Rycerzowa – Przełęcz Przegibek – Rycerzowa
Długość trasy: 9 km
Czas przejścia: 3.00 h
mapa-turystyczna.pl/

Drugi dzień krótki z powodu zapowiadanych burz. Z Rycerzowej zeszliśmy przez Muńcuł do wsi Ujsoły (2.50 h czasu mapowego), a dalej szosą do Rajczy Centrum. Trasę można wydłużyć o Chatkę na Zagroniu (razem 5.05 h), a o nawet Halę Redykalną wraz z Boraczą (razem 8 h). Szlak znów beskidzko-malowniczy, a na Muńcule – kilka ostrzejszych podejść. (Oraz bardzo sympatyczna buczyna).

Rycerzowa – Ujsoły
Długość trasy: 9.6 km
Czas przejścia: 2.50 h
mapa-turystyczna.pl

Pizzeria Tre Monti ❤️

Po drugim dniu na diecie kanapkowej i pobudce bladym świtem, nie ma niczego lepszego niż cieplutka, świeżutka pizza. W centrum Rajczy (przy Rondzie, jak się reklamują na banerach) jest pizzeria. Naprawdę dobra pizzeria. Byłam w Tre Monti już dwa razy na genialnej pizzy ze świeżymi pomidorami, i przyjdę jeszcze raz trzeci czwarty i dziesiąty, jeśli tylko będę miała taką możliwość. Podobnie zresztą, jak na Rycerzową.

Marysia

Zajrzyj też do innych postów na moim blogu:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to: